Що таке ВНЗ?

ВНЗ vs. Школа

Ми не могли пропустити і не торкнутися досить масштабного питання, яке обов’язково хвилює не тільки абітурієнтів, а й студентів переважно першого курсу. Звучить воно приблизно так: «Чим відрізняється навчання в школі від навчання у ВНЗ»? На цю тему можна філософствувати годинами, але все-таки є ті аспекти, на які обов’язково варто звернути свою увагу і обговорити докладніше.

Тисячі молодих людей щорічно трапляються в одну і ту ж пастку. Вони вважають, що навчання в університеті буде таким, як і в школі. Ні, ні і ще раз ні! Школа і університет, хоч і виконують одну й ту ж – освітню функцію, але абсолютно не схожі один на одного. Так про що ж потрібно знати тим, хто переходить зі шкільної лави на вузівську?

Вступаючи до в університету або інституту, знайте: школи більше не буде. Це зовсім інший рівень. Ось – найяскравіші відмінності ВНЗ від школи.

1. Відмінність перша: вчитися чи ні – це твоя особиста справа

За навчанням в школі ретельно стежать батьки, вчителі, контролюючі органи освіти. Всі були зацікавлені в тому, щоб ти вчився хоча б на слабку трійку і отримав-таки атестат про шкільну освіту.

У ВНЗ за твоїм навчанням стежити ніхто не буде. Батьки, звичайно, можуть побурчати, особливо якщо за навчання вони заплатили зі своєї кишені і немаленьку суму, але кардинально вплинути не зможуть. А викладачам і університету твоя успішність не надто потрібна. Змушувати вчитися ніхто не буде. Хочеш – вчишся і отримуєш освіту з дипломом до неї в додачу. Хочеш – не вчишся і на якомусь етапі будеш відрахований з університету. Вибір за самим студентом.

2. Відмінність друга: вчитися треба починати відразу

У школі як: зібралися першого вересня на урок світу, перший тиждень розгойдуємося, весь місяць повторюємо. З жовтня нові теми починаються і далі вже інтенсивніше навчання рухається. Якщо на початку нахапав трійок і навіть двійок – не страшно, їх згодом можна виправити. І до кінця року оцінка все-одно вийде хороша.

У ВНЗ навчання починається відразу, з першого дня. І вчити потрібно відразу. На розкачку немає часу. А якщо ти схопив пару і не відпрацював швидко, то навряд чи зможеш претендувати на хорошу оцінку. Предмети ж можуть тривати всього семестр і навіть менше.

3. Відмінність третя: вчити треба багато

Ви вважали, що в школі вас завантажували на повну, так що часу не залишалося на особисте життя? Ха! Все шкільне навантаження включаючи репетиторів здається дитячими пустощами вже в перший місяць навчання, коли задають прочитати по 60 сторінок за добу, та ще й з кількох предметів. І не просто прочитати, а засвоїти так, щоб потім легко відтворити перед групою і вельми суворим професором, який не зробить знижку на те, що ви – першокурсники і у вас ще немає досвіду такої підготовки.

4. Відмінність четверта: повна свобода!

Якщо ви не приходили в школу, то туди викликали батьків. Якщо отримували двійку – про це теж ставилися до відома батьки. Загалом, тотальний контроль. В університету свобода п’янить. Чи не пішов на лекцію – та й добре, прогуляв пару – і знову нічого страшного. А скільки справ в цей час зробити можна! Скажіть собі відразу «стоп!». Так, у ВНЗ немає тотального контролю, однак ви навіщо сюди прийшли? Щоб вилетіти після першої ж сесії? Так що свобода в університеті відносна. Зовнішнього контролю немає, повинен бути внутрішній і при цьому дуже суворий!

5. Відмінність п’ята: самопідготовка – наше все!

Мало того, що обсяги досліджуваного матеріалу в школі і в вузі відрізняються в рази, так ще й педагоги нічого не «розжовують». Зазвичай на занятті проходиться частина теми, а решта потрібно освоїти самостійно. При цьому, навіть в епоху інтернету, багато чого в ньому немає і доводиться йти в звичайну бібліотеку. Вірніше, не звичайну, а наукову або студентську. Якщо ж цього відразу не зробити, то наступне заняття може принести не тільки незадовільну оцінку, а й повне нерозуміння наступної теми, що обертається хвостом, а то й кількома, а потім, скоріш за все,оцінкою «незадовільно» на іспиті.

6. Відмінність шоста: різні джерела знань

У школі основним джерелом знань був підручник. Учитель міг, звичайно, викласти матеріал більш цікаво і повно, однак щоб бути успішним учнем досить було вивчити параграф з підручника. У ВНЗ джерелом знань можуть бути не тільки підручники, але і методички, монографії, наукові статті видані самим університетом або науковими видавництвами, а також матеріал, який викладає викладач на лекції. І якщо за прогул лекції з вас ніхто не запитає, то за відсутність шматочка знань, надиктованих саме на ній, можна поплатитися зниженням балів на іспиті.

7. Відмінність сьома: шанобливе ставлення з боку викладачів

У школі вчителі звертаються до учнів на «ти». Більшість з них розмовляє зверхньо і строгим тоном. У ВНЗ такого немає. Прийнято звернення на «ви». Всі розмовляють ввічливо. Навіть коли вас будуть відраховувати за неуспішність, ніхто не буде лаяти і підвищувати голос. Ви ж доросла людина – самі все розумієте.

Звичайно, університет не гарантія успішності в бізнесі, але можливостей для самореалізації він відкриває дуже багато. Що дає людині навчання в інституті? Серед найважливіших пунктів хочеться відзначити:

1. Базова освіта. Безліч дисциплін, робота з інформацією, розвинене вміння логічно мислити і аналізувати – все це позитивно впливає на загальний розвиток ерудиції та інтелекту.

2. Уміння спілкуватися. У ВНЗ доводиться налагоджувати комунікативні зв’язки з різними людьми. Придбаний при цьому практичний досвід безцінний в майбутньому.

3. Формування власних навичок тайм менеджменту і планування для раціонального розподілу тимчасових і фінансових ресурсів.

4. Пошук виходу зі складних ситуацій і вирішення поставлених завдань.

Чим корисне навчання в університеті, так це тим, що більшість робіт віддано на самостійне виконання. Це означає, ніхто не відстежує, яким чином написаний реферат, курсовий проект або контрольна робота. Подібна система допомагає студентам розумно використовувати всі наявні можливості для відмінного навчання.

Працюйте над собою, постійно. Просто необхідно постійно вдосконалюватися, шукати нові джерела інформації. Читати, писати, вирішувати. Не бійтеся проявити себе, приймайте участь у всьому, що вважаєте цікавим: олімпіади, конкурси, змагання, гранти, поїздки … Слідкуйте за цими подіями і знаходьте важливі і цікаві для себе.

Не варто відчувати задоволення, засвоївши всі знання, отримані на заняттях. Пам’ятайте, що це всього лише необхідний мінімум. Далеко не кожен студент добивається успіху, тому необхідно завжди бути на крок попереду всіх інших.

Проте не варто думати, що університет – це лише безкінечні пари, «зубріння» лекцій, а абонемент в бібліотеку буде закінчуватися частіше, ніж в спортзал. На справді студентські роки – це дивовижний період абсолютної свободи, щастя, яскравих спогадів і неповторних моментів, це час нових знайомств, нових хобі, великих звершень і перемог. Все залежить саме від вас, адже успішно навчатися, знайти роботу мрії, круто відпочивати і подорожувати – сучасні студенти встигають все!